DREWNO

Dzięki wieloletniej pracy z drewnem zdobyliśmy niemałe doświadczenie oraz szeroką wiedzę w tej dziedzinie. Dlatego też postanowiliśmy podzielić się z Państwem naszą wiedzą na temat rodzajów drewna. Mamy nadzieję, że ten dział pomoże Państwu swobodniej poruszać się po jakże ciekawym i bogatym świecie drewna.

Drewno to podstawowy i najbardziej popularny materiał budowlany. Jest wykorzystywany do budowy domów, elementów wykończeniowych ale przed wszystkim - jako materiał na podłogi. Dzięki swoim niesłychanym właściwościom zyskało sobie miano zdrowego oraz niezwykle trwałego materiału. Poniżej przedstawiamy kilka cech, którymi najczęściej charakteryzuje się drewno:

  • Twardość: najważniejszy parametr określający drewno na podłogi. Im twardsze drewno, tym trwalsza i odporniejsza podłoga. Wyróżniamy następujące twardości:
    • drewno twarde: najlepsze na podłogi. Niezykle trwałe. Drewno twarde to m.in.: jesion, dąb, buk, grab, heban.
    • drewno średnie: ma mniejszą odporność niż drewno twarde, jednakże ze względu na ciekawą strukturę również jest wykorzystywane na podłogi. Do drewna średniego zaliczamy m.in.: sosnę, wiąz, orzecha.
    • drewno miękkie: nie nadaje się na podłogi. Ze względów na łatwość obróbki wykorzystywane przede wszystkim w celach dekoracyjnych. Drewno miękkie to m.in.: lipa, modrzew, topola, wierzba.
  • Klasa drewna: jest to parametr odnoszący się już bezpośrednio do klepek parkietu. Określa czy drewno ma jednolity kolor, sęki, pęknięcia oraz powtarzalną strukturę. W zależności od producenta parkietu nazwy klas mogą się nieznacznie różnieć. Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowaną klasyfikację:
    • Klasa I (tzw. Natur): parkiet jednolity kolorystycznie, prostolinijny rysunek słojów pozbawiony sęków i bieli
    • Klasa II: naturalna barwa drewna, dopuszczalne są małe sęki (do kilku mm) oraz naturlany układ słojów
    • Klasa III: dopuszczalne sęki ,różnorodny rysunek drewna ,niejednolita barwa drewna . Naturalne ułożenie słojów oraz widoczne biele.

Zalety drewna jako surowca są niepodważalne. Do najważniejszych należy zaliczyć przede wszystkim izolacyjność termiczną (drewno jest przyjemnym i "ciepłym" materiałem), ekologiczność oraz wysokie walory estetyczne.